Цікаво знати

Читайте, дивуйтесь і несіть знання на урок.

Як добре багато знати, і дивувати всіх своєю 

ерудицією!

Той хто багато знає, завжди в центрі уваги.

Вражайте всіх цікавими фактами.



Цікаво! "Фізична географія".


1. У природі зустрічається лише 92 хімічних елементів: 11 газів і 81 твердих речовин.
2. Приблизно 70 відсотків Землі вкрито водою. Лише 1 відсоток з цієї води придатний для пиття. 
3. В одному кубічному футі морської води може міститися до 6 мільйонів діатомових водоростей. 
4. Щодня бджоли нашої планети запліднюють 3 трильйони кольорів і виробляють 3000 тон меду. 
5. Щорічно більше 50 000 землетрусів відбувається на Землі. 
6. Крига і айсберги займають майже 10% території Землі. 
7. На Північному полюсі 186 днів на рік не видно сонця. 
8. Найчисленніша форма життя на Землі - віруси. 
9. Вивчення грунту називається паедологія. 
10. Льон цвіте всього півдня. 
11. Взимку дерева не ростуть. 
12. Питній воді приблизно 3 мільярди років. 
13. За останні 25 років двадцятого століття товщина арктичних льодів зменшилася на 120 сантиметрів. 
14. З усіх відомих хімічних елементів в природі у природному рідкому стані зустрічаються лише два - ртуть і бром. 
15. З кожних ста гектарів тундрового болота комарі щодня переносять 16 кг азоту, 9 кг фосфору і 6 кг кальцію. 
16. Щорічно з лиця землі зникає 11 млрд. га тропічних лісів - це в 10 разів перевищує масштаби лісовідновлення. 
17. Найбільша хвиля, коли-небудь зафіксована людьми, спостерігалася біля Японського печера Ishigaki в 1971 році. Хвиля мала висоту 85 метрів. 
18. Найбільша градина, зафіксована людьми, впала на містечко Коффейвілль (штат Канзас, США). Вага її склала майже 700 грам. 
19. На Земній кулі відомо понад 3,6 тис. вугільних басейнів і родовищ, які в сукупності займають 15% території земної суші. 
20. Радіальні нитки павутиною не клейкі, клейкі тільки концентричні нитки. Саме тому самі павуки до павутині не приклеюються. 
21. На планеті Земля приблизно 320 000 айсбергів. 
22. У США щорічно відбувається понад 1000 торнадо. 
23. Лемони містять більше цукру, ніж полуниця. 
24. У світі понад 2500 різновидів грибів. 
25. Приблизно 1 / 3 від земної поверхні складають пустелі. 
26. В одній рослині полину гіркого близько 100 тисяч насіння. 
27. Вода в Мертвому морі в 7-8 разів солоні, ніж в океанах. 
28. Фенологія - наука, що вивчає сезонні явища природи. 
29. Державін, побачивши водоспад Ківач в Карелії, написав: "Алмазна сиплеться гора". 
30. Щорічно більше 10 мільйонів тон азоту приноситься на Землю грозами. 
31. Комахів на Землі більше, ніж всіх інших тварин разом узятих. 
32. Водоспад Анхель у Венесуелі приблизно в 20 разів вище Ніагарського водоспаду. 
33. На Південному полюсі Землі холодніше, ніж на Північному. 
34. У середньому, в одному гороховому стручку 8 горошин. 
35. Перший зоопарк був створений в Австралії в XV столітті. 
36. Швидкість росту перлин - приблизно 0,1 мм на рік. 
37. Вивчення печер називається спелеологією. 
38. Вивчення грому називається бронтологієй. 
39. Національне рослина Гренландії - верба. 
40. У соку клена більше 20 відсотків цукру. 
41. Свіжі яблука плавають на поверхні води, тому що вони на 25% складаються з повітря. 
42. Двох сніжинок з абсолютно однаковою кристалічної структурою не існує. 
43. У Греції хризантеми називали "золотими квітами". Японці називають їх "стос". 
44. Середня кількість опадів, що випадають по всьому світу дорівнює приблизно 1 метру на рік. 
45. Вперше маса Землі була визначена в 1798 році Генрі Кавендішом. 
46. Більше 70% всіх, що живуть на Землі організмів складають бактерії. 
47. За один день через листя дорослого дуба протікає до 7 тон води. 
48. Світовий океан містить 328 000 000 кубічних миль морської води. 
49. Середній айсберг важить 20 мільйонів тон. 
50. Брудний сніг тане повільніше, ніж чистий. 
51. У середньому вулику приблизно 60 000 - 120 000 бджіл. 
52. Альгологія - наука, що вивчає водорості. 
53. Напруга всередині блискавки - порядку 100 000 000 вольт на метр. 
54. Найбільш північні в світі рослини - жовтий мак і арктична верба. 
55. Батько ботаніки Теофраст називав волоський горіх "Каріон персікон". 
56. Всі павутини різні. Не існує двох однакових павутини. 
57. "Як побачиш над ріллею веселку Атмосфери рідне явище, Так подумаєш, мати твою за ногу, І застигнеш в німому подиві. Раптово зачарований красою, Ялинки, думаєш, де ж це, браття, я? І стоїш так з відвислою щелепою, Але потім розумієш : дифракція "(Ігор Іртєньєв). 
58. Насіння червоного дерева настільки малі, що 123 000 насіння важать всього 1 фунт (453,6 г). Тобто одне насіння червоного дерева важить приблизно 0,0036 грама. 
59. У світі налічується більше 2,5 тисяч великих заповідників, резерватів, природних і національних парків, які разом займають площу 2,7% земної суші. Найбільші за площею національні парки знаходяться в Гренландії, Ботсвані, Канаді і на Алясці. 
60. У самій глибокої точці світового океану (Маріїнський жолоб, 11 034 м) залізному кульці кинутого у воду потрібно більше години, щоб досягти океанського дна.


Цікавинки про Україну.
                          
1. Найвища гора України — Говерла в Українських Карпатах в Полонино-Чорногорському масиві, в межах Закарпатської області; її висота 2061 м над рівнем моря. 

2. Найбільше плоскогір'я в Україні знаходиться в Карпатах на висоті1758 м над рівнем моря. Це пласка вершина гори Паляниця у їхній східній частині —Чивчинських горах. 

 3.Найбільшою низовиною є Полісся Українське, що займає крайню північно-західну та північну території України і є складовою частиною великої Поліської низовини, яка на півночі поєднується з Білоруським Поліссям. На Заході Українське Полісся складається з найбільш заболоченої його частини — Волинського та Рівненського Полісся. Висоти даного регіону не перевищують 150-200 м. 

4. Найбільшим морем, що омиває Україну, є Чорне море, яке має площу близько 420 тис. кв. км. Північна частина моря, яка омиває береги України, внаслідок невеликих глибин (80-120 м) та отримання у літній період теплих річкових вод краще прогрівається, а тому північне узбережжя моря найбільш заселене. У Чорне море впадають ріки Дунай, Дніпро, Дністер, Південний Буг.

5. Найбільша затока поблизу берегів України — Таганрозька. Довжина її 150 км, ширина біля входу 31 км, пересічна глибина 5 м. 
6.
Найбільшим островом, що належить Україні, є Джарилгач — острів у Каркінітській затоці Чорного моря. Довжина його близько 40 км. Він складений із піщаних порід; входить до складу Херсонської області.

7. Найвіддаленішою географічною точкою території України є острів Зміїний, або Фідонісі, який знаходиться у північно-західній частині Чорного моря, за 37 км від Кілійського гирла Дунаю. Його площа — 1,5 кв. км; належить до Одеської області.

8. Найбільший півострів в Україні — Кримський, площею 25,5 тис. кв. км. Омивається Чорним та Азовським морями. На півночі сполучається з материком Перекопським перешийком. Більша (рівнинна) частина півострова зайнята Причорноморською низовиною, на півдні підносяться Кримські гори.

 9.Найбільша коса, тобто вузька намивна смуга суходолу, одним кінцем сполучена з материком, — Арабатська стрілка довжиною 115 км.

 10.Найбільшою річкою України є Дніпро. Із загальної довжини 2201 км на Україну припадає 981 км. Це третя за довжиною і площею басейну річка Європи (після Волги і Дунаю). Бере початок з болота Аксеннінський Мох на південних схилах Валдайської височини, впадає у Дніпровський лиман Чорного моря. Її басейн займає 65% площі України.

11. Найбільшим озером в Україні є Ялпуг (Ялпух) у заплаві Дунаю, в Одеській області. Довжина його 39 км, ширина до 5 км, пересічна глибина 2 м, а площа 149 кв. км. Живиться озеро переважно за рахунок паводкових вод Дунаю та річок Ялпуг і Карасулак.
Найглибшим озером в Україні є Свитязь в басейні Бугу. Це одне з Шатських озер на Волині. Довжина його 9,3 км, ширина 8,0 км, площа 24,2 кв. км, максимальна глибина 58,4 км.

 12.Найбільша штучна водойма, тобто водосховище, якщо йдеться про площу водного дзеркала, — Кременчуцьке, у середній течії Дніпра 2252 кв. км. Довжина 149 км, ширина до 28 км, об'єм води 13,5 куб. км.

 13.Найбільший водоспад в Україні — Учансу. Вода падає майже прямовисно з виступу Головного пасма Кримських гір з висоти 98,5 м, навесні стік значно збільшується, а влітку водоспад майже пересихає. Навколо Учансу — заповідний ліс з кримської сосни, вічнозелених чагарників.

 14.Найдовша печера в Україні — Оптимістична, що знаходиться в гіпсах Поділля (Тернопільська область). В ній розвідано і закартографовано 175 км ходів на глибині 20 м. Це одна з найдовших печер у світі. Поруч, теж в Тернопільській області, розташована друга за довжиною печера Озерна, довжина її лабіринту 114 км.

15. Найдавніший землетрус на території сучасної України, про який збереглися дані, датований 63 роком до н.е. і дістав назву Пантікапейського. «В той час, як Мітридат справляв на Боспорі свято Церери, раптом стався такий сильний землетрус, що, кажуть, за ним почалися страшні зруйнування міст і полів»,—свідчить давнє джерело. За даними розкопок можна припустити одночасні характерні пошкодження кам'яних будівель в таких населених пунктах: Пантікапей (на території сучасної Керчі), Німфей, Кітей, Пормфій.

 16.Перші законодавчі акти про охорону природних багатств на території України були видані за часів Київської Русі. Так, «Руська правда» — збірник норм права Ярослава Мудрого — встановила відповідальність за незаконний відстріл бобрів, деяких рідкісних видів птахів. Вже в той час на території Київської Русі, зокрема у Володимир-Волинському князівстві, створювалися свого роду заповідні угіддя, насамперед у лісових масивах, де регламентувалися полювання та деякі інші види природокористування.

17. Ця чи не найдавніша гора розташована поблизу села Дністрово-Кам'янка на Дніпропетровщині. Вона має цікаву властивість — створювати шум у безвітряну погоду. Про гору-барометр місцеві мешканці знають: коли гора «шумить» — чекай зміни погоди. І вони ще ніколи не помилялись. Секрет того явища в тому, що узвишшя розташоване в районі повітряної течії, або простіше — на протязі. Цю особливість природи використовували спостережливі предки, вибираючи місця для будівництва вітряків. Досі в народі розповідають про чудо-млин, який колись стояв неподалік і безупинно крутився навіть у найспокійнішу погоду.

18. Співучі піски... Подібне явище спостерігається в багатьох районах світу. Схоже існує і в Україні, поблизу Нікополя, на косі біля річки Лапінки, на одному з рукавів Дніпра. «Спів» цих, мабуть, найдивніших пісків чути після дощу, коли верхній шар злипається і утворює крихку кірку. Крокуючи нею, можна почути звуки, подібні до свисту повітря, випущеного з автомобільної камери.

19. На звання найдавнішої річки може «претендувати» річка Сліпа Турія, що на Волині. Вона майже ніде не згадується, а «Словник гідронімів Української СРСР» інформує, що це річка, яка «нікуди не впадає», і подає її «прописку» — басейн Прип'яті. Свій початок річка бере від джерела у Щетининських та Чарчинських болотах, має своє русло і течію, місцями сягає 20 метрів завширшки, а потім через кілька кілометрів зникає. Не зумівши дістатися до Турії, Прип'яті або Стиру, Сліпа Турія залишається водяним апендиксом на рівнинних болотах.

20. Найстарішим деревом в Україні вважається 1300 річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області.


21. Азовське море серед усіх морів земної кулі найбільше врізається вглиб материка, а саме у Східноєвропейську рівнину. До того ж воно наймілководніше з усіх морів нашої планети. Середня глибина його досягає лише 8 м, а найбільша не перевищує 14 м, тобто висоти п'ятиповерхового будинку. Тому під час осінніх штормів тут дуже небезпечно для кораблів не стільки потонути, скільки розбитися о морське дно.


Географічні загадки 

Географічні задачі

1 коментар: